Dolar Sahiplerine Soğuk Duş! Kapalıçarşı’da Yıllar Sonra Bir İlk Yaşandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), bugün yapılan Para Politikası Kurulu’nda (PPK) faizlerin sabit bırakılmasına karar verdi. Yüzde 50 seviyesinde seyreden politika faizi ile parasal sıkılaşma sürecinin devam edeceğine yönelik sinyaller veren TCMB’nin mesajı Kapalıçarşı’da bir ilkin yaşanmasına neden oldu.

Yıllardır yürütülen hatalı para politikaları nedeniyle döviz tarafında yaşanan kesintisiz yükselişler, 31 Mart seçimleri sonrası tersine döndü. Yaklaşık 2 aylık süreçte dolar kurunda hiçbir artış yaşanmazken, ufak çaplı düşüşler dolar sahiplerinde büyük bir paniğe neden oluyor.

KAPALIÇARŞI TARİHİNDE BİR İLK YAŞANDI

Yabancı yatırımcının Türkiye’ye girişiyle birlikte yerli yatırımcı da yönünü dolardan Türk lirasına çevirirken, bankaların sunduğu yüksek mevduat faizlerinden yararlanmak için dolar bozduran binlerce vatandaş Kapalıçarşı piyasalarını adeta altüst etti.

Merkez Bankası’nın duyurduğu gösterge kur ile piyasa kuru arasında geçtiğimiz yıl 1 liranın üzerine çıkan makas, tarihte ilk kez olacak şekilde eksiye düştü. Bir başka deyişle Kapalıçarşı’da dolar bozdurmak isteyen vatandaşlar, 1 dolarda yaklaşık 20 kuruşluk bir zararı peşinen kabul etmek zorunda.

Fiziki piyasalarda yaşanan tarihi gelişmeye gerekçe olarak dolara olan talebin düşüşü gösterilirken, Türkiye tarihinde ilk kez Kapalıçarşı’daki, dolar/TL paritesi, TCMB’nin gösterge kurundan 20 kuruş daha aşağıya düştü.

BANKALARIN MAKAS ARALIKLARI DÜŞÜŞE GEÇTİ

Söz konusu gelişmeler, ekonomide normalleşme adımlarının devam edeceğine yönelik beklentilerin perçinlenmesine neden olurken, ilerleyen haftalarda Kapalıçarşı piyasalarına benzer olarak bankaların da döviz alım-satım işlemlerinde uyguladığı makas aralığını normal seviyelere çekmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl özellikle seçim öncesinde her türlü döviz talebini kısıtlamak amacıyla hamleler yapan Merkez Bankası, bankalara gönderdiği talimatlar ile dolar, euro ve altın alımına olan ilgiyi kesmek için makas aralıklarının yukarıya çıkarılmasını talep etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir