Türk şirket TAIS’e Hint donanması şoku

Sercan ÇELİKBAŞ

Hindistan Gemi Tersanesi Limited, Hindistan Donanması için beş filo destek gemisi inşa etmek üzere Türk firmalarıyla olan sözleşmeyi sonlandırdı ve şimdi proje üzerindeki tasarım çalışmalarını kendi başına yapacak. Türk şirketleri artık Hindistan Gemi Tersanesi Limited’in filo destek gemilerinin inşası sürecinde rol almayacak.

Daha önce Türk şirketleri, Hint Donanması için beş savaş gemisinin inşası için Hindistan Gemi Tersanesi Limited tarafından işe alınmıştı. Ancak şimdi tersane, projenin tasarım işlerini kendi bünyesinde yürütecek. Savunma yetkilileri, “Türk firmalarıyla yapılan düzenlemeler, geçen yıl Ağustos ayında merkezi hükümetten son onayı almadan önce gerekliliğini koruyordu,” dedi.

Beş filo destek gemisinden ilkinin Çelik Kesme töreni, Savunma Sekreteri Giridhar Aramane ve diğer Hint Donanması ile Hindistan Gemi Tersanesi Limited yetkililerinin katılımıyla 10 Nisan’da Vishakapatnam’daki Hindistan Gemi Tersanesi Limited tesislerinde gerçekleştirildi.

Hint Donanması, 2023 Ağustos’unda HSL ile beş filo destek gemisinin edinimi için bir sözleşme imzaladı. Geminin Donanma’ya teslim edilmesi planlanmaktadır.

Gemiler devreye alındığında, Hint Donanması’nın ‘Mavi Su’ yeteneklerini, filo gemilerinin denizde ikmalini sağlayarak güçlendirecek.

40.000 tonun üzerinde deplasmana sahip olan gemiler, yakıt, su, mühimmat ve malzemeler taşıyacak ve teslim edeceklerdir, böylece limana geri dönmeden uzun süreli operasyonları mümkün kılacaklar ve filonun stratejik erişim ve hareketliliğini artıracaklar.

İkincil bir rolde, bu gemiler, acil durumlarda personelin tahliyesi ve doğal afetler sırasında sahadaki yardım malzemesinin hızlı teslimi için İnsani Yardım ve Afet Yardımı operasyonları için donatılacaktır.

5 ADET FSS İNŞASI

Hindistan Savunma Bakanlığı ile Hindustan Shipyard Limited (HSL) arasında Filo Destek Gemisi (FSS)’nin yerel inşası için 2.3 milyar dolar değerindeki sözleşme 25 Ağustos’ta imzalamıştı. Bu bağlamda Türk şirket TAIS, 2019 yılında, 45.000 ton deplasmanında 5 adet FSS inşası için en iyi teklifi sunan firma olmuştu.

TAIS başta tersane modernizasyonu olmak üzere projede önemli görevler üstlenecekti. 2020 yılının Mart ayında ise HSL ile Anadolu Tersanesi arasında tasarım iş birliği ve ana makine ekipmanlarının tedarikine ilişkin bir sözleşme imzalanmıştı.

1.5 ila 2 milyar dolarlık proje kapsamında Filo Destek Gemisi’nin tasarımını yapan TAIS Tersanesi’nin 3 üyesinden biri olan Anadolu Tersanesi’nden HSL’ye teknoloji aktarımı için sözleşme imzalanmıştı. Aktarılan teknoloji ile HSL’nin Hint Donanması’nın Ekim 2021’de sipariş etmesi beklenen 5 adet Filo Destek Gemisi inşa etmesi planlanıyordu. İlk geminin siparişten 4 yıl sonra, diğerlerinin ise 10-12 aylık aralıklarla teslim edilmesi planlanmaktaydı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir